Modern psikolojik terapi yöntemleri arasında yer alan kısa süreli çözüm odaklı terapi, 1980’li yıllarda geliştirilmiştir. Diğer terapi yöntemlerinden farklı olarak tümevarım tekniğinin uygulandığı terapide pragmatik bakış açısı tercih edilmektedir. Günümüzde çeşitli psikolojik rahatsızlıkların tedavi edilmesi için uygulanan terapi yönteminde seans sayıları farklılık göstermektedir.  1 ve 20 seans arasında değişen tedaviler ile birlikte sonuç alınmaktadır.

Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi Nedir?

Genellikle aile danışmanlığı alanında kullanılan yöntem günümüzde farklı psikolojik çalışmalarda sık sık tercih edilmektedir. Farklı psikolojik problemlerin çözülmesinde yaygın ve başarılı bir yöntem olduğu için tercih edilen uygulama, çeşitli yaş gruplarında etkisini kanıtlamıştır. Çözüm odaklı kısa süreli terapinin sık sık uygulandığı bazı psikolojik rahatsızlıklar bulunmaktadır. Farklı sorunların çözümüne odaklanılan modern tekniklerde sorunun çıkış nedeninden çok çözüm önemlidir.

Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi Alanları

Yapılan çalışmalarla birlikte geliştirilen modern terapi yönteminin sık sık tercih edildiği farklı alanlar bulunmaktadır. Temel olarak 3 farklı kural çerçevesinde uygulanan yöntemde danışanlar ile karşılıklı ilişkiye önem verilir. Saygı, güven ve sevgi gibi ilişkilerin korunması terapinin amacına ulaşması için oldukça önemlidir. Bozulmamışsa onarmamak, işleyen çözüm yollarını arttırmak ve yeni çözümler üretmek gibi kurallar uygulanmaktadır.

Modern terapi yöntemini tercih eden uzmanlara göre psikolojik sorunların çözümünde sorunun ortaya çıkış nedeninin bir önemi bulunmamaktadır. Keşfetme sürecinin engellenmesine sebep olan sorun kaynağı yerine çözüm odaklı bir yol izlemek daha faydalıdır. Terapi yönteminin uygulandığı bazı psikolojik rahatsızlıklar şu şekildedir;

Çözüm Odaklı Terapi Uzmanları

Terapist ve danışmanların birebir çalışması gereken yöntemlerden biri olan çözüm odaklı kısa süreli terapi farklı uzmanlar tarafından tercih edilmektedir. Bu terapi yönteminde küçük değişikliklerin bile büyük çözümlere sebep olacağına inanılarak hareket edilerek. Bu yöntemi tercih eden uzmanların çeşitli amaçları bulunmaktadır. Bu amaçlar çerçevesinde danışanların sorunlarının çözüme kavuşturulması sağlanır.

Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi Nedir?

Herhangi bir problemin yapılmasını engellemek, farklı durumlara yeni bakış açıları kazandırmak ve problemin çözümü olabilecek davranışları harekete geçirmek gibi amaçlarla terapi uygulanmaktadır. Türkiye’de kısa süreli çözüm odaklı terapi uygulamalarını başarılı bir şekilde uygulayan uzmanlar bulunmaktadır. Bu uzmanlardan biri olan Uzman Klinik Psikolog Ceren Açıkgöz, farklı psikolojik sorunların tedavisi için başarılı bir şekilde hizmet vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir