Davranışlarımız ve aksiyonlara verdiğimiz tepkiler bizi biz yapan eylemler olmaktadır. Bu noktada geçmiş ve yaşanmış olan olaylar bize yön verebildiği gibi farklı tecrübelerimiz de olaylara verdiğimiz reaksiyonların değişiklik göstermesine sebep olabilir. Bizim için önemli olan ve bizi üzen olaylar başkaları için değersiz ve düşünülmesi gerekmeyen olaylar olabilir. Bu noktada verdiğimiz tepkiler de dışarıdan farklı ve aşırı olarak algılanabilmektedir. Bu noktada davranışlarınız dolaylı veya doğrudan size olumsuzluk getiriyor olabilir. Davranışlarınızın tedavisi için başvurmanız gereken alanlar ise psikolojik alanlar olmaktadır. Davranış kontrolü ve davranışlarınızın analizi için yapmanız gereken en önemli şey hiç kuşkusuz bilişsel davranışçı terapi olmaktadır. Tedavi yöntemleri kişinin özelinde olabilmektedir.

Bilişsel Davranışçı Terapi Nedir

Bilişsel Davranışçı Tedavi Yöntemleri

Davranışların tedavisi söz konusu olduğunda tedavinin ilerlemesi için belirli konularda doktorun ve hastanın aynı fikirde olması önemlidir. Bu fikirler ise:

Bununla birlikte davranışların analizi kolaylaşmakta ve tedavi süresi oldukça kısalmaktadır. Kişinin tedavi edilmesi için zihnin derinliklerine inilmesi ve geçmişte kişi için önemli izler bırakan olayların tekrar hatırlanması gerekmektedir. Bu nedenle doktor ve hasta ilişkisi ne kadar etkili olursa tedavi süreci ve tedavinin kalitesi oldukça etkileyici oranda gelişmektedir. Davranışların tespitinde önemli olan dönemler genel olarak çocukluk ve gençlik çağı olarak adlandırılan ve kişinin tecrübe olgusunun geliştiği, olayları geçmişe yönelik analizler ile değerlendirdiği dönemlerin başlangıcı olmaktadır. Bilişsel davranışçı terapi kişinin tedavi sonrası hayatı için en önemli yatırımlarından biri olmaktadır.

Bilişsel Davranışçı Terapi Nedir

Bilişsel Davranışçı Tedavi Uygulamaları

Tedavi çok farklı ve çeşitli uygulamalar içerebilmektedir. Bu nedenle uzman doktorlar ile çalışmak ve onların tedavi yöntemlerini uygulamak kişi için en doğru sonuçları alma konusunda oldukça yardımcı olacaktır. Bununla birlikte davranış terapileri sadece doktor ile gerçekleşen seanslar ile değil seanslar haricinde günlük yaşanan olaylarda da sürekli terapi olarak düşünülmesi gerekmektedir. Davranışların tedavi edilmesi aynı zamanda kişide bulunabilecek özgüven sorunlarını veya sinir hastalığı gibi farklı psikolojik sorunların da çözülmesine imkan sağlayacaktır. Davranışların tedavisinde ise en önemli unsur alanında uzman kişiler ile çalışmaktır. Bilişsel davranışçı terapi uygulamaları için en doğru kişiyi arıyorsanız Uzman Klinik Psikolog Ceren Açıkgöz size ne doğru tedavi hakkında bilgi verebilir ve tedavinizi gerçekleştirebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir