Günlük hayat şartları,  bir çok insanın ruh sağlığını bozmakta ve depresyon yaşamalarına neden olmaktadır. Kişilerin yaşam kalitesini bozan bu olumsuz durumu atlatamayan bireyler için uzman kişilerden terapi almak neredeyse zorunlu hale gelmektedir. Özellikle danışan ile bire bir olan  ve içinde bulundukları zorlayıcı durumu atlatmaları için bireysel terapi, en çok önerilen yöntemdir.

Bireysel  Terapi Neden Gereklidir?

Kişileri huzursuz eden ve hayata bakış açısını olumsuz hale getiren bazı olayları aşabilmek için olayları objektif bakış açısıyla değerlendiren terapistlere ihtiyaç vardır. Bu sayede bireyin içinden çıkamadığı ve kimi zaman onu yaşamdan kopacak hale getiren, mutsuz eden olaylardan daha kolay kurtalabilmesi sağlanmaktadır. Kendisi için özel olan sorunlarını başkalarının yanında açıklamak istemeyen kişiler için en doğru terapi ise bireysel olandır.

Bireysel Terapi Kimlere Uygulanmalıdır?

Terapi; hayatın zorlukları karşısında kendi iradesiyle baş edemeyen herkes için gerekli bir yöntemdir. Günümüzde bir çok farklı türü olan terapinin en fazla tercih edilen türü ise danışan ile terapistin bireysel yaptığı çalışmadır. Çünkü kişilerin bulunduğu bazı durumlar bunu zorunlu hale getirebilmektedir. Bu durumlar;

olarak gösterilebilir.

Bireysel Terapinin Faydaları Nelerdir?

Bireylerin duygusal baskı altına aldıkları ve kendilerini huzursuz eden olayların üstesinden gelebilmesi için seçecekleri terapistler, ihtiyaç duydukları konulara göre uzman kişilerden belirlenmelidir. Böylece, kişi kendisini anlayan kişilerin profesyonel yaklaşımları karşısında daha rahat olmakta ve bulunduğu zorluklardan bire bir yardım sayesinde daha hızlı uzaklaşabilmektedir.

Bireysel  Terapi Neden Gereklidir?

Bireysel terapi ile danışan; kendisini yargılamadan dinleyen, anlayan, semptomların nedenini ortaya çıkararak bunların giderilmesine yardımcı olan, semptomların temeline inen ve bunlarla başa çıkabilmek için stratejiler sunan terapistlerle çalışabilmektedir. Ayrıca sadece sorunlarla baş etmek isteyen kişiler için değil, hayata karşı daha güçlü durmak isteyen bireyler için de bu tarz terapiler mükemmel sonuç verebilmektedir. Uzman klinik psikolog Ceren Açıkgöz ise konusunda deneyimli ve bire bir terapide sağlıklı yaklaşımı ile tercih sebebidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir