Stres insanın hayatı boyunca yanında sürekli taşıdığı bir duygudur. Eğer bu duygu uzun süre devam ederse kronik bir hal alır ve sağlımızı önemli bir biçimde etkiler. Stres bozukluğu her çağda karşımıza çıkmakta ve çoğu insan bu bozukluğun ortaya çıkardığı olumsuzluklarla mücadele etmektedir. Stres vücudun bir tepkisidir. Nefes almakta zorluk, kalp çarpıntısı şeklinde ortaya çıkabilir. Özellikle maddi zorluklar ve dikkat gerektiren işler stresin ortaya çıkmasına sebep olabilir,

-Yorgunluk

-Uykusuzluk

-Sinirlilik

-Bozuk düşünceler

Kronik stresin oluşmasına sebep olan sadece birkaç örnekten bazılarıdır. Kronik stres psikolojik ve fiziksel birçok hastalığa sebep olmaktadır. O yüzden stresin altında bulunan nedeni ortay çıkararak bir önce bu hastalıktan kurtulmamız gerekir.

Kronik Stres Bozukluğu ve Belirtileri Nelerdir?

Stres Bozukluğuna Karşı Yapılacaklar

Stres insan hayatını etkileyen ciddi bir rahatsızlıktır. Strese kim, ne veya hangi durum sebep oluyorsa mutlaka ortaya çıkarılmalıdır. Kendinizi mümkün olduğunca uzak tutmak eğer bu mümkün değilse başka bir yol bularak uzaklaşmak, vücut sağlımızı psikolojik olduğu kadar fiziksel olarak da korumak ve dinç tutmak, spor yapmak alınacak önlemlerden sayılabilir. Stres bozukluğu günümüzde psikolojik destek ile aşılabildiği gibi ilaç yardımı ile de giderilmektedir. Dolayısıyla stresin altında yatan nedeni bularak hayatımızdan uzaklaştırmak elimizdedir.

Travmaların Yol Açtığı Stres

İnsanın bedeninde ve ruhunda önemli ve etkili izler bırakan yaşantımızı travma olarak adlandırabiliriz. Yaşanılan travmaya bağlı olarak herkes aynı tepkiyi göstermez. Kısacası her insan aynı derecede etkilenmez ve eğer bu etkilenme uzun süre devam ettiği takdirde karşımıza travma sonrası stres bozukluğu olarak çıkacaktır. Haliyle bu bozukluk fiziksel ve duygusal olarak kendisini göstermektedir. Üzüntü, kaygı ve korku duygusal tepkinin en önemli belirtileridir.

Kronik Stres Bozukluğu ve Belirtileri Nelerdir?

Titreme, karın, baş ve mide ağrıları da fiziksel tepkilerin başlıca nedenleri arasında yer alır. Bu tepkiler insan üzerinde kısa sürede ortaya çıkabildiği gibi travmanın üzerinden oldukça uzun zaman geçmesinden sonra da bu belirtiler görülebilir. Eğer bu tepkiler çok uzun süredir devam ediyorsa ve hayatınızı zorlaştırıyorsa mutlaka kaliteli bir yaşam için bir uzmandan destek alınmalıdır.  Stres bozukluğu ve ilgili konularda oldukça başarılı, her türlü öneri ve yardım için Uzman Klinik Psikolog Ceren Açıkgöz tercih edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir