Anksiyete kişiden kişiye farklılık gösterse de dış çevremizde ve vücudumuzda algılanan kontrol edilemeyen endişe, korku, terleme vb. nedenlerle ortaya çıkan ve bu sebeplerin hareketlerimize yansıması olarak tarif edilebilir. Anksiyete aslında doğal bir durumdur. Her insanın kendine göre geliştirdiği savunma mekanizması vardır. İnsan zaten böyle tehlikelere karşı korunma ve savunma içgüdüsü ile hareket eder. Gerekli olan bu anksiyete kontrol edilemediği, uzun süre devam ettiği ve hayatımızın kalitesini düşürdüğünde anksiyete bozukluğu olarak karşımıza çıkar.

Anksiyete Bozukluğu Nedir, Nasıl Ortaya Çıkar?

Yaygın Anksiyete Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

İnsan hayatının kalitesini düşüren, sürekli tekrarlayan, günlük hayatımızdaki hemen hemen her olay karşısında endişe duymamıza yol açan yaygın anksiyete de endişe kontrol edilmez boyutlardadır. Huzursuz olmak, uyku bozukluğu, dikkat ve konsantre eksikliği en sık belirtilerindendir. Ortada bir neden bulunmadan olsa bile denetlenemeyen endişe her zaman vardır. Bazı insanlar bu durumun farkındadır, ancak bildikleri halde bu endişeyi kontrol altına alamazlar. Böyle durumlarda sakinleşme anksiyete bozukluğunun tam karşısındadır. Etrafımızda bulunan insanlar böyle durumlarda bizi evhamlı olarak nitelendirir.

Başlangıcı Kaygı Olan Hastalıklar

Anksiyete diğer bir ismi ile kaygı bozukluğunun temeli olan bazı hastalıklar;

-Yaygın anksiyete

-Sosyal Fobi

-Stres bozukluğu

gibi isimlendirilebilir. Belirtileri farklılık gösterseler de temel belirtisi kaygıdır.

Anksiyete Bozukluğu Nedir

Anksiyete Bozukluğu Tedavisi Nasıl Olmaktadır?

Anksiyete bozukluğu bulunan insanlar çoğu zaman bu durumun farkında olmazlar. Çok ileri derecede bozukluk olmadığı sürece kişiler üzerinde tedavilerin etkileri oldukça başarılıdır. Bu bozukluğa sahip kişi bunun farkına varıp altta yatan nedeni ortaya çıkardığında kendi kendini tedavi edebilir.  Uzak durmak ve telkinde bulunmak tedavi yöntemleri arasında sayılabilir. Ancak psikoterapi yolu ile uzman kişilerden destek de alınabilir.

Günümüzde artık anksiyete bozukluğu ilaçlarla da tedavi edilmektedir. Anti depresanlar doktor kontrolünde alındığı takdirde kısa zamanda düzelme olduğu görülecektir. Fiziksel aktiviteler beden sağlımız yanında ruh sağlımızı da koruyacaktır. Anksiyeteye başka psikiyatr hastalıklarda sebep olabilir. Dolayısıyla bu hastaların da tespiti ve anksiyeti ile birlikte tedavi edilmesi önemlidir. Bu konuda hizmet veren birçok psikolog bulunmaktadır. Uzman Klinik Psikolog Ceren Açıkgöz anksiyete bozukluğu konusunda her zaman profesyonel düzeyde hizmet sunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir