Bireyler, günlük hayatlarında çeşitli sebeplerden dolayı farklı olumsuzluklarla karşı karşıya kalabiliyor. Stres, üzüntü ve mutluluk gibi farklı duygusal değişimlere bağlı olarak beslenme alışkanlıkları da değişebiliyor. Çeşitli sebeplerden dolayı kaynaklanan beslenme bozuklukları ile ilgili psikolojik çalışmalar yapılmaktadır. Bir psikolojik rahatsızlık olarak görülen yeme bozuklukları, farklı yöntemlerle tedavi edilebilir. İnsanların çevresinde yaşanan farklı olumsuzluklar sebebiyle ortaya çıkan beslenme bozuklukları farklı problemlere yol açabilir.

Yeme Bozuklukları Nelerdir?

Depresyon, farklı maddelere bağımlılık, obezite ve anksiyete gibi farklı rahatsızlıklara sebep olan yeme bozukluklarının tedavisi için çeşitli yöntemler tercih edilmektedir. Son yıllarda artış gösteren psikolojik problemler, daha çok genç erişkin olarak adlandırılan yaş grubunda ortaya çıkmaktadır. Beslenmek bozukluklarının ilişkili olduğu farklı konular bulunmaktadır. İçsel karmaşaların da etkili olduğu sorunlarda psikososyal nedenler öne çıkmaktadır.

Yeme Bozuklukları Türleri Nedir?

İnsanlarda hem fazla hem de yetersiz beslenme olarak ortaya çıkan beslenme bozuklukları psikolojik bir problemdir. Yeme bozukluklarının belirlenmiş çeşitli türleri bulunmaktadır. Farklı sonuçları olan psikolojik rahatsızlıkların uzman terapistler tarafından tedavi edilmesi gerekmektedir. Günümüzde en sık karşı karşıya kalınan sorunlar şu şekildedir;

Belirtilen farklı beslenme bozuklukları ve psikolojik rahatsızlıklar çeşitli belirtilerle ortaya çıkabiliyor. Uzman kişiler tarafından verilen psikolojik destek ile birlikte sorunların ortadan kaldırılması amaçlanıyor.

Yeme Bozuklukları Tedavisi Nasıl Yapılır?

Günümüzde önemli bir psikolojik ve fiziksel bir rahatsızlık olan yeme bozukluğunun tedavisinde farklı uzmanlar görev almaktadır. Psikiyatri uzmanlı ile görüşmesi gereken hastalar, ihtiyaç halinde farklı bölümlere de yönlendirilebilir. Tedavi için ilgi alanda yeterli uzmanlığa sahip olan psikiyatri uzmanının yanı sıra dahiliye gibi bölümlerdeki uzmanlar da görev yapmaktadır. Bu alanda uygulanabilecek farklı teknikler bulunmaktadır.

Yeme Bozuklukları Nelerdir?

Yeme bozukluklarının tedavisinde modern psikoterapi yöntemleri de tercih edilmektedir. Hem bireysel hem de aile terapisi ile birlikte kısa süreler içinde başarılı sonuç almak mümkündür. Hastaların tedavi sürecini gerçekleştirecek psikiyatri uzmanlarıyla iş birliği yapmasını sağlamak da hastalığın tedavisindeki önemli adımlardan biridir. Türkiye’de yeme bozuklukları tedavisi alanında faaliyet gösteren birçok uzman bulunmaktadır. Uzman Klinik Psikolog Ceren Açıkgöz, bu alanda başarılı hizmetler vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir